11.9 C
Šilutė
2023 / 10 / 02

Kaip apsaugoti dviratį ar paspirtuką palikta laiptinėje?

Ar jau skaitete?

Atšilus orams į gatves išriedėjo dviračių ir paspirtukų entuziastai. Saugos specialistai pastebi, kad kuo daugiau mieste šių transporto priemonių, tuo intensyviau pluša ir vagišiai, mat vogtus dviračius ir paspirtukus lengva parduoti. Vagys nušvilpia ir kelis šimtus, ir ne vieną tūkstantį eurų kainuojančius dviračius ar paspirtukus. Specialistai atskleidžia, kur juos palikti pavojingiausia ir kaip efektyviai apsaugoti.

- Reklama -

Dviračiai ir paspirtukai pradingsta per kelias sekundes

„GRIFS AG“ Apsaugos departamento vadovas Žydrūnas Bukauskas sako, kad vagims lengviausiu grobiu tampa dviračiai ar paspirtukai, palikti viešosiose erdvėse – automobilių stovėjimo aikštelėse, šalia pastatų įrengtose dviračių saugyklose, stovuose.

Dviračiai laiptinėje. Iliustracinė nuotrauka.

„Vagišiai paprastai renkasi jiems „patogias“ vietas. Dažniausiai tai yra nesaugomos vietos, kur nėra didelių žmonių srautų ar vaizdo stebėjimo kamerų, o dienos metu ten nėra pakankamai šviesu“, – aiškina jis ir prisimena atvejį, kai pavyko vagišių pagauti už rankos, kol jis dar nepradėjo nešvarių darbelių.

„Naujame verslo centre vis lankydavosi vienas ir tas pats asmuo, kuris apsaugos darbuotojui kėlė įtarimą, mat nesielgė, kaip įprastai elgiasi tame pastate dirbantys žmonės – visur vaikščiojo, apžiūrinėjo patalpas. Po kelių savaičių jis atvyko su įrankiais ir nuėjo tiesiai į požeminį garažą, kur ir buvo sulaikytas, o įrankiai pasufleravo, kad vyras planavo dviračių vagystę, nes jie buvo saugomi būtent garaže“, – pasakoja Ž. Bukauskas.

Anot specialisto, tokie scenarijai, kai vagys dažnai lankosi naujai pastatytame verslo centre, kad susipažintų su automobilių stovėjimo aikštele, dviračių saugojimo infrastruktūra, ganėtinai dažni.

„O tuomet, pasitaikius progai, vagys nukerpa dviračių užraktus ir viskas. Būna, kad vagys darbuojasi dviese. Vienas atvažiuoja – neretai dviračiu – nukerpa užraktą, o kitas pasiima svetimą dviratį ir juo nuvažiuoja“, – pasakoja specialistas.

- Reklama -

Vis tik dar atidesni turėtų būti gyvenantieji daugiabučiuose, kur žmonių srautas, ypač dienos metu, yra kur kas mažesnis nei verslo centruose, tad ir pamatyti vagystės atvejį beveik nėra galimybių. Kaip sako pašnekovas, turtas gali dingti ir per keletą akimirkų. Ypač jei bendros erdvės nėra apsaugotos stebėjimo kameromis ar kitomis apsaugos sistemomis.

„Buvo atvejis, kai dviratis dingo per keliolika minučių, vos jį palikus. Vienas mūsų klientas grįžo namo papietauti, dviratį paliko laiptinėje. Pavalgęs dviračio neberado – vagišiai spėjo jį nugvelbti. Stebėjimo kamerų laiptinėje nebuvo“, – priduria Ž. Bukauskas.

Ne visos spynos atbaido vagišius: kaip pasirinkti?

Pašnekovas tikina, kad ilgapirščiams užkirsti kelią pirmiausia turi patys savininkai, vadovaudamiesi paprastais saugumo patarimais. Pradėti reikėtų nuo elementariausios apsaugos priemonės – užrakto, tačiau ir jis turi būti tinkamas.

„Dviračius būtina rakinti tam, kad vagims atsirastų bent minimali kliūtis. Mūsų patirtis rodo, kad trosiniai užraktai yra vieni lengviausiai įveikiamų. Juos nukirpti galima vos per kelias sekundes. Kur kas patikimesni yra grandininiai užraktai arba U formos spynos. Šiuos užraktus vagys gali arba nupjauti elektriniu pjautuvu, arba bandyti atsukti spyną, tad ilgapirščiams tenka kur kas daugiau pavargti. O tai reiškia, kad vagys turės ilgai ir nuobodžiai prie dviračio krapštytis, sukeldami ir daugiau įtarimų aplinkiniams, tad didėja tikimybė, kad ilgapirščiai bus sustabdyti“, – sako jis.

Be to, specialisto teigimu, šiuolaikinės sistemos siūlo įvairiausių apsaugos sprendimų, tarkime, GPS sekiklius. Jie įprastai būna naudojami su SIM kortele, o dviračių stebėjimui naudojama speciali judančių objektų stebėjimo aplikacija, tad net dviračiui dingus yra galimybių jį susekti.

Taip pat galima dviračio rėmą pažymėti ir užregistruoti policijoje. Taip pažymėtus dviračius vagims kur kas sunkiau parduoti ir lengviau surasti pareigūnams. Vilniaus apskrities policija rekomenduoja dviratį registruoti internetinėje svetainėje pazymetas.lt arba Lietuvos dviračių registro tinklapyje, kur ir bus suteiktas specialus kodas.

Tačiau, anot pašnekovo, reikėtų įvertinti ne tik kaip, bet ir kur paliekate savo dviratį ar paspirtuką.

Dingsta ir iš balkonų, ir iš požeminių garažų

Apsaugos specialistas vardija vietas, kuriose dviračių ir paspirtukų savininkai savo turto palikti neturėtų: „Nepalikite dviračių ir paspirtukų atvirose vietose, lauke, tiesiog prie pastatų ar kur nors daugiabučių kiemuose, parkuose. Taip pat neapsaugotose laiptinėse, požeminiuose garažuose, antžeminėse stovėjimo aikštelėse. Jeigu turtą vis tik tenka ten palikti, dviratį svarbu patikimai prirakinti. Jeigu yra galimybė, savo turtą palikite specialiai dviračiams įrengtose saugyklose. Taip rizika netekti dviračio kur kas sumažėja.“

Ir perspėja daugiabučių gyventojus – net jei dviratį paliekate, kaip iš pirmo žvilgsnio atrodo, saugioje namo teritorijoje, jūsų turtas gali tapti lengvu taikiniu ilgapirščiams.

„Būna, kad žmonės dviračius palieka požeminiuose garažuose ar tiesiog šalia daugiabučių esančiose stovėjimo aikštelėse, manydami, kad tai yra saugu, nes šios erdvės yra uždaroje namo teritorijoje. Iš tiesų tai yra dažniausiai „apšvarinamos“ vietos, iš kurių dviratį nugvelbti labai paprasta. Aplinkiniai į ant dviračio išvažiuojantį tiesiog žiūrės kaip jo savininką. Tas pats galioja ir daugiabučių namų laiptinėms – nesvarbu net tai, kad patekimas į jas ribojamas“, – aiškina pašnekovas.

Ž. Bukauskas pastebi, kad dažnai daugiabučių gyventojai dviračius laiko ir balkonuose. Tačiau to šiukštu nevertėtų daryti pirmuosiuose aukštuose gyvenantiems žmonėms, mat jų turtas gali tapti lengvu grobiu ilgapirščiams.

Reziumuojant, trumpa atmintinė dviratininkams:

– Pasirinkite tinkamą, saugią spyną – geriausia patikimos U formos arba grandininius užraktus.

– Nepalikite savo turto prastai apšviestose, atokiose vietose, pro kurias praeina mažas žmonių srautas.

– Dviračių net trumpam nepalikite vagims lengvai prieinamose vietose: neapsaugotose požeminėse ar antžeminėse stovėjimo aikštelėse, pirmųjų aukštų balkonuose, terasose, laiptinėse.

– Jeigu yra galimybių, stenkitės savo turtą palikti vietose, kurios apsaugotos vaizdo stebėjimo kameromis ir kitomis saugumo priemonėmis, pavyzdžiui, dviračių saugyklose.

– Dviračius pažymėkite specialiu žymėjimu ir užregistruokite policijoje – taip vagims jūsų turtą bus sunkiau parduoti, o policijai – lengviau surasti.

 

 

spot_img

Gali nelikti prievolės per šventes kelti valstybės vėliavą prie namų, jei ten nuolat negyveni

Vilnius, rugsėjo 30 d. (ELTA). Pernai Seimo pritarimo pateikimo stadijoje sulaukęs siūlymas švenčių dienomis leisti gyventojams nekelti valstybės vėliavos prie namų, kuriuose nuolat negyvenama, toliau skinasi kelią parlamente.   Šią savaitę Seimo nariai vienbalsiai po svarstymo,...

2024 m. „Sodros“ biudžeto projektas: pajamos sieks 7,64 mlrd. eurų

Informacinėje teisės aktų sistemoje įregistruotas Valstybinio socialinio draudimo fondo 2024 metų biudžeto projektas. Kitais metais planuojama, kad „Sodros“ pajamos bus 7,64 mlrd. eurų, t. y. 8,2 proc. (579,5 mln. eurų) didesnės nei laukiama 2023...

Horoskopai spalio 1 dienai

AVINASNeplanuotas brangus pirkinys gali pasirodyti labai vykęs sprendimas, bet verčiau nepasiduokite pagundai. Nesileiskite įkalbamas, galvokite savo galva. Kur jūsų pinigai, ten turi būti ir jūsų sprendimas. Kartais atsisakymas kuo nors dalytis visai priimtinas ir...

Kaip sutaupyti gaminant maistą ant kaitlentės? Kelios klaidos sąskaitas gerokai padidina

Rudenėjant maisto gamyba nuo grilio vėl grįžta į namus. Ant kaitlentės vis dažniau atsiduria troškiniai, sriubos, pradeda virti obuolienės. Kaip pasirūpinti, kad dėl to neišaugtų elektros energijos sąskaitos? Prekybos tinklo „Iki“ kulinarijos technologė Gailė...

7 daržovės, kurių geriau nedėkite į šaldytuvą – ten jos suges greičiau

Ką tik apsirūpinote daržovių atsargomis? Pirmasis dažno instinktas grįžus namo – sudėti jas į šaldytuvą, daržovėms skirtą stalčių. Tačiau „Iki“ daržovių ir vaisių skyriaus darbuotoja Jolanta Sabaitienė įspėja, kad kai kurios gėrybės negali pakęsti...

Gydytojas Valerijus Morozovas atskleidžia: kodėl reikalingi arba nereikalingi maisto papildai?

Anot mokslininkų, imuninė organizmo apsauga yra sudėtingas procesas, priklausantis nuo įvairių veiksnių, tačiau, daugelio įsivaizdavimui, jį sustiprinti galėtų vien tik papildai. Rudenį vaistinėse vis prašoma „ko nors imunitetui“ arba savarankiškai įsigyjama papildų, kurių ne...

Jei saugote savo širdį ir kraujagysles, rinkitės liesiausias kiaulienos dalis: toks troškinys patiks visai...

Jei per vasaros karščius pietums ir vakarienei dažnai rinkdavomės lengvas salotas, vėstant orams taip ir traukia aromatingi mėsos troškiniai, kurių kvapas iškart pasklinda po visus namus. Nebrangi ir populiari kiauliena tinkama greitai paruošiamiems pietums...

V. Sinkevičius apie Baltijos jūroje palaidotus sprogmenis: situacija grėsminga

Pasibaigus konferencijai „Mano Baltija“, jos sumanytojas už aplinką, vandenynus ir žuvininkystę atsakingas Europos Komisijos (EK) narys Virginijus Sinkevičius įvardija esminius renginio metu priimtus įsipareigojimus Baltijos jūros būklei gerinti. Jis taip pat pabrėžia, kad konferencijoje...

„Iki“ pataria: spaudžiate morkų sultis? Neišmeskite tarkių – 3 idėjos, ką skanaus iš jų...

Pigios, skanios, maloniai traškančios ir puikiai tinkančios tiek garnyrams, tiek desertams – morkos puikuojasi tarp mėgstamiausių lietuvių daržovių. Dažnas mėgsta savo organizmą palepinti ir morkų sultimis, po kurių likę tarkiai paprastai keliauja į šiukšliadėžę....

Socialiniuose tinkluose išpopuliarėjo sveikas ir nebrangus receptas – pasinaudokite ypač skanių ir greitų kiaušinių...

Jau kurį laiką socialiniuose tinkluose neslūgsta milžiniškas susidomėjimas keptų kiaušinių su feta receptu, kuris pateisina įvairiausius lūkesčius: pigu, greita, paprasta ir be galo skanu. Šiam netradiciniam įprastų pusryčių variantui reikės vos kelių produktų, iš...

Partiniuose reitinguose štilis: socialdemokratai išlieka patraukliausiu pasirinkimu Seimo rinkimams

Jei Seimo rinkimai vyktų artimiausią sekmadienį, didžiausią tikimybę juos laimėti toliau turi opozicinė Lietuvos socialdemokratų partija (LSDP). Tai rodo „Lietuvos ryto“ užsakymu rugsėjo 14–23 dienomis atlikta bendrovės „Vilmorus“ apklausa. Naujausių apklausų duomenimis, už LSDP balsuotų...

ORAI: Temperatūra kris žemyn beveik 10 laipsnių

Šiandien Lietuvoje daugelyje rajonų trumpas lietus. Vėjas vakarinių krypčių, 9–14 m/s, pajūryje gūsiai 15–17 m/s. Aukščiausia temperatūra 16–20 laipsnių šilumos. Sekmadienio naktį vietomis, dieną daug kur trumpai palis. Vėjas vakarinių krypčių, 7–12 m/s, pajūryje gūsiai...

Horoskopai rugsėjo 30 dienai

AVINASKai visos priemonės jau išbandytos ir nepadėjo, gali išgelbėti paprasčiausias užsispyrimas. Kiek galite laikykitės laiko ir praktikos patikrintų veiklos metodų. Šiandien netinkamas metas eksperimentuoti. JAUTISKodėl taip negatyviai mąstote? Šiuo metu tikitės tik blogiausio ir tikrai...

Netaisyklinga laikysena, nusilpę raumenys bei viršsvoris – pasyvaus gyvenimo būdo pasekmės: kaip jas taisyti...

Pamažu vėstant orams, dauguma grįžtame prie senų įpročių – sėslesnio laisvalaikio ir tingių vakarų priešais ekraną, žiūrint mėgstamus serialus. Dažni vasaros bičiuliai riedučiai, tinklinio kamuoliai bei dviračiai lieka dulkėti sandėliukuose, o pažadai reguliariai lankytis...

Su seksualinio smurto aukomis dirbantys specialistai susivienijo – kuriamas Nacionalinis informacijos apie seksualinį smurtą...

Smurtas vis dar išlieka viena opiausių mūsų visuomenės problemų. Lietuvoje egzistuoja labai daug ir įvairių smurto rūšių. Viena jų – seksualinė prievarta. Su nukentėjusiais nuo seksualinio smurto daugelį metų dirbančios nevyriausybinės organizacijos bei jų...

„Iki“ pataria: 8 taisyklės, kad rankšluosčiai būtų ne tik švarūs, bet ir ypač purūs...

Pastebėjote, kad laikui bėgant rankšluosčiai jau nebėra tokie minkšti ir purūs? Galbūt net nėra malonu juos liesti, o pluoštas tapo šiurkštus? Dar nebūtina jų nurašyti – padėtį pataisyti galite teisingai juos skalbiant. Pasak Vaidos...

Spalio 10-ąją Lietuva nušvis žaliai – skelbiama akcija „Žalia šviesa gyvenimui“

Nevyriausybinė organizacija „Jaunimo linija“ kviečia kartu paminėti spalio 10-ąją – Pasaulinę psichinės sveikatos dieną – ir rengia akciją „Žalia šviesa gyvenimui“. Ja norima atkreipti dėmesį į jaunų žmonių psichinę bei emocinę sveikatą. Vis dar...

„Dievų vaisius“, bet nekainuoja nė euro: paaiškino, ar reikia lupti persimoną ir kaip jį...

Azijoje „dievų vaisiumi“ vadinami persimonai – sveiki, nebrangūs ir be galo skanūs, galintys net gelbėti nuo noro smaližiauti saldumynais. Jau ne vieną rudens sezoną kartu su obuoliais, kriaušėmis, slyvomis, vynuogėmis persimonai tampa įprasta ir...

„Rimi“ pirkėjai saugojo gamtą ir sutaupė apie 5 mln eurų: prekių krepšelyje vis dažniau...

Kasmet rugsėjo 29 d. minima Tarptautinė informavimo apie maisto švaistymą diena. Maisto švaistymas yra viena opiausių globalaus pasaulio problemų, prisidedanti prie pasaulinio bado augimo, vertingų išteklių eikvojimo bei dar didesnės žalos, daromos aplinkai. 2021...

Prinokusį melioną išsirinkti bus vieni niekai – tereikia įvertinti 4 dalykus

Saldus ir sultingas melionas – tikras džiaugsmas skonio receptoriams. Tačiau renkantis, laikant namuose ir ragaujant šiuos vaisius pravers atidumas. Prekybos tinklo „Iki“ žinovai pasidalijo keletu patarimų, kaip kaskart išsirinkti prinokusį melioną ir su kuo...

ORAI: Penktadienio dieną nelis

Penktadienio dieną nelis. Vėjas pietinių krypčių, 6–11 m/s. Temperatūra 22–27 laipsniai šilumos. Šeštadienį daug kur trumpai palis. Vėjas naktį pietų, pietvakarių, 6–11 m/s, dieną vakarinių krypčių, 8–13 m/s, pajūryje gūsiai 15–17 m/s. Temperatūra naktį 12–17,...

Horoskopai rugsėjo 29 dienai

AVINASGalia, kurią dabar laikote rankose - lyg dviašmenis kalavijas. Viena vertus, tai jūsų sėkmės laidas, kita vertus, gali būti žlugimo pradžia. Viskas priklausys nuo jūsų sprendimų. Saugokitės trumparegių karštakošių ir kvailo varžymosi. JAUTISJums reikia pasitarti...
spot_img
spot_img
spot_img