Vasara asocijuojasi su atostogomis, kai namai dažniau paliekami tušti. Tai žino ir vagys, todėl kiekvienas gyventojas turėtų pasirūpinti savo namų saugumu. Vienos Lietuvoje veikiančios draudimo bendrovės duomenys rodo, kad praėjusią vasarą vagysčių skaičių ir išmokų buvo rekordiškai daug, o šiemet jų gali dar augti dėl pasitraukusios iš žmonių gyvenimo pandemijos.
Nuostoliai vis auga – pernai beveik siekė 100 tūkst.
Draudimo bendrovės ekspertai pastebi, kad nuostoliai dėl patirtų vagysčių kiekvieną vasarą vis auga. Ypač vagių akiratyje populiarėja kepsninės, taip pat pernai su rekordiškai daug vagysčių susidūrė dviračių savininkai.
„Žvelgiant į 2018 metus ir į 2021 metus, matome labai spartų kepsninių vagysčių augimą. Išmokėtų sumų skaičius augo daugiau nei 10 kartų. Ne tik maisto mėgėjai ir savų terasų turėtojai vertina šį daiktą – vagys į kepsnines ir jų aksesuarus tikrai taikosi“, – komentuoja Artūras Juodeikis, draudimo bedrovės Operacijų departamento vadovas.
Anot jo, praėjusiais metais per vasarą vagys nuostolių pridarė už beveik 95 tūkst. eurų ir tai yra išties didesnė suma nei ankstesniais metais.
Populiarėja žvalgyba dronais
Kaip pasakoja Artūras Juodeikis, be kepsninių, nemažą sumą sudaro ir pavogti sodo baldai, žoliapjovės, dviračiai.
„Ypač pastarųjų vagysčių skaičius pernai vasarą ženkliai šoko į viršų. Dar 2020 metų vasarą dviračių vagystės atsiėjo 10 tūkst. eurų, o pernai vasarą nuostoliai jau siekė beveik 29 tūkst. eurų sumą. Šiemet rekomenduočiau itin atidžiai saugoti savo dviračius – būtinai prirakinti kokybiška spyna, teisingai ir tinkamai, kad vagims nepavyktų iškart jos nupjauti.
Geriausia – nepalikti be priežiūros, nesipuikuoti socialiniuose tinkluose, ypač jei dviratis prabangus ir brangus. Verčiau tokiam naudoti atskirą dviračių draudimą“, – patarimais dalinasi ekspertas.
Kaip sako Artūras Juodeikis, kalbant apie socialinius tinklus, jie išties vagims labai padeda. Ten galima pamatyti ir kaip žmonės gyvena už nuosavos tvoros, kaip išdėstyti baldai, daiktai privačiame kieme, kokių vertingų daiktų ten yra.
„Vagys išties nebe tik sukiojasi aplink namą, bet ir stebi socialinius tinklus. Ten esančios grilinto maisto nuotraukos vilioja ilgapirščius, o šeimininkai, išvykę atostogauti ir tai parodantys internete, gali sulaukti nemalonių naujienų sugrįžę namo. Todėl raginčiau pagalvoti, ar verta atskleisti savo planus bei parodyti turimą turtą“, – sako A. Juodeikis.
Jis teigia, kad draudikai pastebi ir dar vieną papopuliarėjantį vagysčių būdą – žvalgybą dronais. Vagys iš oro nusifilmuoja, apžiūri kas matosi kieme, o atėję tiksliai žino, kur ieškoti nusižiūrėto turto. Taigi pamačius, kad teritoriją stebi dronas, reikėtų pasirūpinti turto saugumu ir vertingus daiktus perkelti į garažą, sandėliuką.
„Nevertėtų tikėtis, kad jei daiktas sunkus – vagys jo nelies. Profesionalai pasirūpina atitinkamomis transporto priemonėmis, kad pavogtų tai, ką nori“, – sako A. Juodeikis.
Svarbiausi patarimai, kaip apsaugoti turtą
Pasak draudimo eksperto, vagystės iš sodų, terasų ir kitų privačių teritorijų vis populiarėja. Vagys pasirūpina vis modernesnėmis stebėjimo priemonėmis, o daiktai vis vertingesni, dėl ko nuostoliai tik dar labiau auga.
„Reikėtų laikytis tam tikrų taisyklių norint, kad jūsų turtas vagims būtų sunkiau prieinamas. Ir niekada nereikėtų nuvertinti vagių, deja, bet jų būna išties stebinančiai profesionalių. Taip pat atėjo vasaros audrų sezonas, todėl patarimai naudingi saugant turtą ne tik nuo ilgapirščių, bet ir nu vėjo bei liūčių“, – pastebi Artūras Juodeikis.
Anot jo, pirmiausia daiktus svarbu prirakinti – kepsnines, dviračius, kitus daiktus – prie stacionarių objektų, kad vertingi daiktai būtų apsaugoti nuo vagišių, kurie daug neplanuoja, bet pavagia daiktus, paliktus be priežiūros.
Artūras Juodeikis pataria statyti daiktus nematomose vietose.
„Mūsų patirtis rodo, kad dar geriau būtų asmeninį turtą statyti daiktų laikymo saugyklose, garažuose. Pavyzdžiui, kepsninės turi ratukus, taigi jas pervežti paprasta, o baldus lengva pernešti, žoliapjoves įstumti į tam tikras saugesnes patalpas.
Tai, kad jūsų daiktai nebus atvirai matomi pašaliniams, bus didelė pagalba, siekiant apsaugoti turtą. Ypač svarbu statyti nematomose pašaliniams vietose nakčiai ar išvykstant atostogauti, kai namuose nebūsite ilgesnį laiką. Šis patarimas naudingas ne tik saugantis nuo vagišių, bet ir nuo vasarinių audrų, kai netikėtai prasidėjęs didelis vėjas gali nuversti, sudaužyti kepsnines, kitus vertingus daiktus. Pasitaiko ir griūvančių medžių, nuo vėjo skraido kiti lauke esantys daiktai“, – pasakoja ekspertas.
Indrė Trakimaitė-Šeškuvienė
AB „Lietuvos draudimas“ Komunikacijos vadovė