17.6 C
Šilutė
2024 / 05 / 02

Dietologė atkreipia dėmesį: yra kelios cukraus rūšys, kurias būtina skirti sveikatai palankioje mityboje

Ar jau skaitete?

Diskusijose apie sveikatai palankią mitybą cukrus beveik visuomet yra smerkiamas ar net vadinamas „baltąja mirtimi“. Tačiau gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienė sako, kad cukrus, kaip ir kiti angliavandeniai, organizme skaidomas iki gliukozės, kuri yra greičiausias ir efektyviausias energijos šaltinis. Tiesa, stebėti suvartojamo cukraus kiekį, kad būtų išvengta jo žala, būtina. Prekybos tinklo „Rimi“ komercijos operacijų vadovė Olga Suchočeva pataria, kaip išsirinkti kokybišką cukrų ir kur jį laikyti namuose, o šią savaitę tinklo parduotuvėse verta nepraleisti ir specialios 23 proc. nuolaidos cukrui. Keletas šio produkto grūdelių tikrai paskanins desertus, todėl kulinarijos ekspertai kviečia pradėti rytą su gerai pažįstamo skonio, tačiau šiek tiek kitokiu prancūziškų skrebučių receptu.

- Reklama -

Kas yra cukrus ir kuo skiriasi jo rūšys?

Paprastai cukrumi vadiname viską, kas saldu. Maisto produktuose gali būti pridėtinių cukrų, dažniausiai sudarytų iš vienos angliavandenių molekulės. Tai gali būti gliukozė arba natūraliai vaisiuose esanti fruktozė. Taip pat pieno produktuose yra laktozės – cukraus, sudaryto iš disacharidų (dviejų angliavandenių molekulių). Kita vertus, stalo cukrus – maisto produktas, kurio sudėtyje yra 100 proc. angliavandenių. Tai iš dviejų molekulių, gliukozės ir fruktozės, sudaryta lengva įsisavinama maistinė medžiaga. Iš esmės tiek stalo, tiek vaisių cukraus funkcija yra suteikti maistui saldų skonį. Gamtoje šis skonis siejamas su saugiu produktu, pavyzdžiui, sunokusiu vaisiumi. Tačiau dėdami cukrų į savo kasdieninį maistą patys turėtume nepersistengti.

Įvairios cukraus rūšys.

Anot „Rimi“ sveikatai palankios mitybos konsultantės, gydytojos dietologės dr. Editos Gavelienės, svarbu žinoti skirtumą tarp natūralaus ir pridėtinio cukraus: „Natūralus cukrus randamas vaisiuose (fruktozė) ir piene (laktozė). Šie produktai be natūralaus cukraus dar suteikia žmogaus organizmui ir kitų labai reikalingų maistinių medžiagų, pavyzdžiui, skaidulų, vitaminų ir mineralų. O pridėtinis cukrus maisto produkte atsiranda dėl žmogaus veiklos, kai gaminamas maistas. Technologinių procesų metu cukraus pridedama ir dėl kitų priežasčių, ne tik norint išgauti saldų skonį. Toks cukrus naudojamas kaip konservantas arba produkto spalvos, drėgnumo ar tekstūros gerinimui.

Dr. E. Gavelienė pabrėžia, kad gliukozė – tai angliavandenis, kuris organizme yra geriausias ir efektyviausias energijos šaltinis. Anot specialistės, ši medžiaga smegenims suteikia energijos, reikalingos jų veiklai, taip pat ji reikalinga raumenims fizinio aktyvumo metu.

„Žmogaus organizmas reikiamą gliukozės kiekį puikiausiai gauna su kompleksiniais angliavandeniais, kuriais turtingi viso grūdo kruopų gaminiai, daržovės. Lengvai įsisavinamų angliavandenių turintis maistas, toks kaip vaisiai ar pienas, taip pat žmogui naudingi. Na, o stalo cukrus naudingas tiek, kiek malonumo su juo gauname. Saldus skonis – malonumą suteikiantis pojūtis. Tačiau perteklinis cukraus kiekis malonumo jau nebesuteiks, mat angliavandenių perteklius organizme kaupiasi riebalinio audinio pavidalu. Stebimos aiškios sąsajos tarp nutukimo, dantų karieso vystymosi bei gausaus saldumynų vartojimo. Patartina, kad cukraus nebūtų racione daugiau nei 5 proc. paros energijos vertės. Tai yra apie 3–6 arbatiniai šaukšteliai cukraus per dieną. Į šį skaičių reiktų įskaičiuoti ne tik cukrų, kuris beriamas į gėrimus, bet ir tą, kurio pridėta į produktus, pavyzdžiui, duoną“, – vardija gydytoja dietologė.

Suvartojamo cukraus norma priklauso nuo paros kalorijų poreikio

Gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienė

Dr. E. Gavelienė ragina sekti suvartojamo cukraus normą: ji nurodyta tam, kad žmogus galėtų save apsaugoti nuo nereikalingų, lengvai įsisavinamų angliavandenių, kurių perteklius turi aiškių sąsajų su nutukimo, dantų karieso vystymusi, blogina cukrinio diabeto, netgi širdies kraujagyslių ligų ar vėžio eigą.

- Reklama -

„Pridedamo cukraus viršutinė normos riba skaičiuojama apie 5 proc. paros kalorijų normos, tai yra 15–25 gramai arba 3–6 arbatiniai šaukšteliai per dieną, įskaitant visus su maistu gaunamus pridėtinio cukraus kiekius. Renkantis produktus reikėtų ieškoti tų, kuriuose šimte gramų randama ne daugiau nei 5 gramai cukraus. Tuomet galime daryti prielaidą, kad žmogus suvartos jam tinkamą cukraus kiekį“, – sako gydytoja dietologė.

Gydytoja dietologė priduria, kad suaugę ir vaikai turėtų sekti ta pačia rekomenduojama suvartoti cukraus norma. Ta pati dienos kalorijų normos taisyklė pasirenkant pridedamo cukraus kiekį galioja ir fiziškai aktyviems žmonėms. „Be aptartos cukraus įtakos lėtinių ligų vystymuisi yra ir kitų neigiamybių. Viena jų – šis produktas slopina apetitą, tačiau nesuteikia ilgalaikio sotumo jausmo. Todėl valgant daug saldumynų greitai pasisotinama ir greitai praalkstama. Pastebėta, kad saldumynų mėgėjų racionas skurdus maistinių medžiagų atžvilgiu, mat nesuvalgomas kitas, sveikatai palankus maistas. Pastebima, jog daug cukraus vartojančio žmogaus racione dažniausiai yra per mažas vitaminų, antioksidantų, biologiškai aktyvių medžiagų kiekis. Tad ne vien paties cukraus perteklius, bet visų naudingų medžiagų trūkumas yra nepalankus sveikatai ir ilgainiui gali padaryti žalos organizmui“, – perspėja dr. E. Gavelienė.

Sudedamųjų dalių sąrašas – iš vieno žodžio

Prekybos tinklo „Rimi“ komercijos operacijų vadovė Olga Suchočeva

Prekybos tinklo „Rimi“ komercijos operacijų vadovė Olga Suchočeva pasakoja, kad norint išsirinkti aukštos kokybės cukrų reikia nepatingėti ir užmesti akį į jo sudedamųjų dalių sąrašą – jis turėtų būti sudarytas iš vieno žodžio: „Aukštos kokybės baltojo cukraus sudėtyje turėtų būti tik viena sudedamoji dalis – cukrus. Venkite tokio produkto, kuriame yra priedų ir konservantų. Taip pat rinkdamiesi cukrų patikrinkite jo konsistenciją: geras cukrus yra smulkių, vienodų kristalų, jame neturėtų matytis jokių gumulėlių ar požymių, kurie rodytų, kad produktas buvo paveiktas drėgmės.“

Komercijos operacijų vadovė pabrėžia, kad aukštos kokybės cukrų galima išlaikyti namuose, jei bus atsižvelgta į keletą sąlygų. „Cukrus turėtų būti laikomas sandarioje pakuotėje, kad nesugertų drėgmės ir nesuliptų į gumulėlius. Šio produkto normaliam išlaikymui būtina vėsi, sausa vieta, kuri būtų apsaugota nuo tiesioginių saulės spindulių. Žinoma, vis patikrinkite ir galiojimo laiką arba tinkamumo vartoti datą, kad įsitikintumėte, jog cukrus vis dar šviežias“, – primena O. Suchočeva.

Ji pastebi, kad rinkdamiesi cukrų bei kitus maisto produktus, pirkėjai paprastai atkreipia dėmesį ne tik į kokybę, bet ir kainą bei šių rodiklių santykį. Šią savaitę sutaupyti ir cukraus įsigyti pigiau galima visose „Rimi“ parduotuvėse ir e. parduotuvėje www.rimi.lt: nuo rugsėjo 28 d. iki spalio 1 d., aktyvavus specialų 23 proc. nuolaidos kuponą, 1 kg „DAN SUKKER PANEVĖŽIO PLIUS“ cukrus kainuos 0,99 eur.

Kviečiame rytą pradėti su gerai pažįstamo skonio, tačiau šiek tiek kitokiais prancūziškų skrebučių suktinukais.

RECEPTAS

Prancūziškų skrebučių suktinukai

Prancūziškų skrebučių suktinukai.

Suktinukams reikės:

  • 10 riekelių skrudinimo duonos;
  • 3 šaukštų ištirpinto sviesto;
  • 3 šaukštų cukraus;
  • 2 šaukštų cinamono;
  • 3 vnt. kiaušinių;
  • 1 v. š. pieno;
  • ½ a. š. cinamono;
  • ½ a. š. vanilės ekstrakto.

Gaminimo eiga:

Kiekvieną duonos riekę iškočiokite plokščiai kočėlu. Atsargiai nupjaukite plutą

Dubenyje sumaišykite ištirpintą sviestą, rudąjį cukrų ir 2 šaukštus cinamono. Užtepkite ant kiekvienos duonos riekelės ir suvyniokite.

Dubenyje sumaišykite kiaušinius, pieną, ½ šaukštelio cinamono ir vanilę.

Kiekvieną suktinuką pamirkykite mišinyje ir kepkite sviestu pateptoje keptuvėje, kol visos pusės taps auksinės spalvos.

Skanaus!

spot_img

Vagis blokavo prie darželio atvykusių tėvų mašinų užrakinimą, pasisavino pinigus

Šiaulių policija prie vaikų darželio sulaikė vyrą, kuris turėjo svetimų mašinų užrakinimą blokuojantį įrenginį. Manoma, kad tokiu būdu buvo apvogti keli tėvai, kurie savo vaikus atvežė į darželį. Negalėję užrakinti automobilio, jie jį paliko neužrakintą...

„Rimi“ įsigiję aliejaus pigiau pasiruoškite šių gardžių užpilų salotoms: štai, ko prireiks

Saulėgrąžų aliejus pasižymi itin švelniu skoniu, tad jis plačiai mėgstamas tiek profesionalių virėjų, tiek gaminančių pigesnius dienos patiekalus namuose. Be to, šis aliejus įvairiai pritaikomas nuo gardžių kepinių iki pikantiškų salotų užpilų. Gydytoja dietologė...

Šiandien, ketvirtadienis – paskutinė diena deklaruoti pajamas ir skirti 1,2 proc. paramai

Ketvirtadienis yra paskutinė diena, kai šalies gyventojai gali pateikti pajamų deklaracijas. Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) duomenimis, šiuo metu pareigą jau atliko apie 69 proc. privalančiųjų deklaruoti gyventojų, o iš viso pajamų mokesčio deklaracijas pateikė daugiau...

Metereologai prognozuoja, kad ši vasara Palangoje bus šilta ir sausa

Įsibėgėjant 2024 metų vasaros atostogų rezervacijai, Palanga kviečia poilsiautojus mėgautis ne tik šilta Baltijos jūra, bet ir turiningu laisvalaikio praleidimu. Metereologai prognozuoja, kad ši vasara Palangoje bus šilta ir sausa, todėl idealios sąlygos paplūdimio...

Kuo Mamos diena arčiau, tuo „Iki“ – pigiau: tulpės – vos po 33 centus,...

Geriausia dovana mamai – dėmesys ir nuoširdūs žodžiai, bet juos tik sustiprina su meile iškeptas tortas ir gaivi pavasariškų tulpių puokštė. „Iki“ pasirūpino, kad dovanomis mylimai mamai kiekvienas pirkėjai galėtų pasirūpinti be vargo ir...

ORAI: Ketvirtadienio dieną be lietaus, aukščiausia temperatūra vietomis iki 27 laipsnių šilumos

Ketvirtadienio dieną be lietaus. Vėjas rytų, 6–11 m/s. Aukščiausia temperatūra 20–25, šalies pietvakariuose vietomis iki 27 laipsnių šilumos. Penktadienį be lietaus. Vėjas rytų, naktį 4–9 m/s, dieną 6–11 m/s. Temperatūra naktį 4–9, kai kur 10–12...

Gegužės 2-oji: vardadieniai, astrologija, dienos INFO

Gegužės 2-oji – Pasaulinė tuno diena. Gegužės antroji, ketvirtadienis – 122-oji metų diena (ketvirtoji 18-osios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka 242 dienos. Savo vardadienius šiandien švenčia Atanazas, Eidmantas, Eidmantė, Eidmina, Eidminas, Eidminė, Eidotas, Eidotė,...

Astrologinė prognozė gegužės 2-ajai, ketvirtadieniui

AVINAS. Gali tekti spręsti nelengvus finansinius rebusus, ruošti ataskaitas, susiduriant su keistais netikėtumais. Regis, pokalbiai su draugais, pažįstamais suteiks tvirtybės. Tik nepraraskite saiko vartodami svaigalus, nes grės problemos. JAUTIS. Darbe nesijausite užtikrintai dėl juntamos neteisybės...

Sorų kruopos – ir pigios, ir vienos sveikiausių: „Iki“ pataria, kaip jas skaniai paruošti...

Rūpinantis sveikata, vis dažniau ieškoma maisto produktų, kurie ne tik pasotintų, bet ir turėtų organizmą stiprinantį poveikį. Gilinamasi į įvairius ir net egzotiškus produktus, tačiau kartais pamirštami tradiciniai lobiai. Soros neabejotinai yra vienas jų...

Geriausiu pasaulyje vadinamo šokoladinio pyrago paslaptis: štai kaip jį ruošia švedai vos iš kelių...

Dar trečiadienį dažnuose namuose pakvips kepiniais, mat rytoj pasaulyje minima „pi diena“. Ji skirta matematiniam simboliui π (pi), tačiau šią dieną mėgstama švęsti su pyragais, nes angliškai žodžiai „pie“ ir „pi“ tariami vienodai. Pasak...

„Iki“ raitojasi rankoves: kruopščiai palygino 10 tūkst. prekių, kad pirkėjams atneštų dar daugiau naudos

Vis daugiau pirkėjų patys įsitikina, kad vienas efektyviausių metodų sutaupyti parduotuvėje – rinktis privačių prekių ženklų produktų linijas, tokias kaip „Iki“ ar „Clever“. Prekybos tinklas „Iki“, siekdamas kuo geriau pateisinti pirkėjų lūkesčius ir nuolat...

„Rimi“ dairykitės vienos žuvies: vietoje lašišos galite rinktis ją, o skonis tikrai nebus prastesnis

Nors daugelis upėtakių rūšių aptinkamos laukinėje gamtoje, visame pasaulyje jie taip pat plačiai auginami maistui. Gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienė sako, kad ši žuvis – tai baltyminis produktas, kuris gali padėti reguliuoti svorį ir...

Kai nėra nei laiko, nei noro gaminti – 3 dar neragauti pigūs patiekalai iš...

Visai nebrangu, o galimybės sočiai vakarienei – kone neribotos. Būtent dėl to smulkinta mėsa ir faršas taip dažnai tampa pagrindiniu patiekalų ingredientu: pradedant balandėliais, cepelinais, žemaičių blynais ir baigiant įvairiausiomis sriubomis ir troškiniais. Šaltuoju...

Sultinga mėsa ir traški odelė – 5 „Iki“ kulinarijos technologės patarimai, kad orkaitėje keptas...

Keptas viščiukas – viena lengviausių ir pigiausių vakarienių, kadangi jai nereikia nei daug ingredientų, nei ilgai suktis virtuvėje. Kone visą darbą už jus nuveiks orkaitė, tereikės pasinaudoti prekybos tinklo „Iki“ kulinarijos technologės Gailės Urbonavičiūtės...

3 būdai sėkmingai išvirti kiaušinį be lukšto: nebūtinai net reikės acto

Šaltasis metų laikas – pats metas eksperimentams virtuvėje ir kulinarinių įgūdžių tobulinimui. Vienas jų, padarysiantis įspūdį artimiesiems ir leisiantis visai nebrangiai paruošti prašmatnius pusryčius, – be lukšto virti kiaušiniai. Priešingai nei gali pasirodyti, juos...

„Iki“ atskleidžia 9 taisyklės, kaip išsivirti tobulą mėsos sultinį: viena gudrybė, užtikrins, kad jis...

Kas gali būti jaukiau už gerą sultinį žiemą? Mėsos, žuvies ar daržovių, kurį galima patiekti vieną, su makaronais arba naudoti begalei receptų. Sultiniai naudingi ne tik organizmui, bet ir piniginei – jiems nereikia įmantrių...

Įdomiausios „Iki“ pietų pertraukos – su išskirtiniais svečiais ir netikėtais pokalbiais

Prekybos tinklas „Iki“ ne tik auginasi talentus nuo pirmųjų dienų ir rūpinasi savo komandos nariais užtikrindamas jiems geriausiai poreikius atitinkančias karjeros galimybes, bet ir suteikia išskirtines asmeninio augimo galimybes. Nuotoliniai susitikimai su žinomais įvairių...

Net perpus pigiau ir tik 15 minučių darbo: „Iki“ siūlo išsikepti pasakiškai skanių BBQ...

Vieniems ketvirtadienis – mažasis savaitgalis, o „Iki“ pirkėjams tai ir didžiųjų akcijų pradžia. Naudingomis akcijomis garsėjančiame tinkle „Iki“ jau prasidėjo įvairios savaitgalinės nuolaidos. Kad ir ką ketinate gaminti, rasite geros kainos pasiūlymų – nuolaidos...

Amžinas klausimas grilintojams: kiauliena ar vištiena? „Iki“ rasite visko – pristatytas naujienų kupinas „Grill...

Kas jums arčiau širdies – kiaulienos šašlykas ar vištienos blauzdelės? Verta išbandyti ir apsispręsti iš naujo, nes „Iki“ parduotuvėse jau pasirodė aukšta kokybe pasižyminčios „Grill Party“ linijos naujienos, skirtos kuo patogesniam maisto ruošimui ant...

„Iki“ parduotuvėse – spalvingos pavasarinės naujienos: nuo madingųjų „bowls“ iki dar neragautų sumuštinių

Pavasariškai gaiviais, tačiau sočiais pietumis ar vakariene visai paprasta pasirūpinti virtuvėje nesugaišus nė minutės. „Iki“ parduotuvėse jau prasidėjo naujasis kulinarijos sezonas, įkvėptas žalios spalvos ir sveikos mitybos tendencijų. Tarp pavasarinių žvaigždžių – įvairūs spalvingų...

IKI kolektyvas komandinę dvasią stiprina uždaruose laisvalaikio klubuose

Įvairios „Iki“ siūlomos papildomos naudos ir plačios vidinės karjeros galimybės – tik keletas iš gausybės privalumų, padedančių prekybos tinklui pritraukti naujų talentų ir išlaikyti esamus darbuotojus. Aukšta vidinė kultūra ir išskirtinė saviraiškos laisvė natūraliai...

Nepadarykite klaidos: jeigu norite gausaus pomidorų derliaus, nesodinkite jų šalia kai kurių daržovių

Šių metų tikslas – kvapnus ir sultingas pomidorų derlius? Nieko nelaukite – būtent kovas laikomas geriausiu metu pradėti pomidorų daiginimo darbus ir taip sutaupyti. Patiems pasisėjus sėklų, atšilus orams nereikės pirkti pomidorų daigų. Kad...
spot_img
spot_img
spot_img