7.8 C
Šilutė
2024 / 05 / 13

Neregimi karantino užkulisiai: žmonės drastiškai ninka į žalingas priklausomybes

Ar jau skaitete?

Visą pasaulį sustabdžiusi COVID-19 viruso pandemija ne tik pakirto medicinos sritį bei smogė šalių ekonomikai, bet ir neigiamai paveikė žmonių psichologinę būklę. Ne veltui skelbiama, jog padaugėjo šeimyninių konfliktų, skyrybų, žmonės vis labiau įninka į žalingus įpročius bei priklausomybes. Lietuvos medikai kalba, kad tai – neregima ir sunkiai pamatuojama karantino pusė, kurios tikrosios pasekmės išryškės tik ateityje.

- Reklama -

Jau daugiau nei metus tęsiasi pandemija, kuri paveikė mūsų savijautą ir elgseną. Europos narkotikų ir narkomanijos stebėsenos centro ataskaitoje teigiama, kad per pandemijos laikotarpį alkoholio ir raminamųjų vaistų vartojimas yra išaugęs. Pagrindinė to priežastis – pandemijos sukeltas nerimas ir depresija.

„InnMed“ klinikos fizinės medicinos ir reabilitacijos bei vidaus ligų gydytojas Jurgis Dulinskas.

„Pasaulinė pandemija padarė daug netiesioginės žalos žmonių sveikatai. Dar iki galo tai nėra įvertinta, bet daugybė specialistų pastebi, jog yra sisteminio pobūdžio pakitimų žmonių sveikatoje, o ypač fizinėje bei psichinėje. Statistika skelbia, kad didėja alkoholio pardavimai, kolegoms tenka išrašyti daugiau receptų trankvilizatoriams bei antidepresantams. Nes kaip paprastam žmogui, atskirtam nuo sveikatos sistemos, išeiti iš tokios problemos? Jis eina tradicinės narkomanijos keliu, kuriame yra tabakas, alkoholis, prieinami trankvilizatoriai ir psichotropinės medžiagos“ – laidoje teigs „InnMed“ klinikos fizinės medicinos ir reabilitacijos bei vidaus ligų gydytojas Jurgis Dulinskas.

Jei alkoholio sukeliama žala yra gana akivaizdi ir greita – žmogus gali apsinuodyti, išgyventi sunkias pagirias, tai rūkymo žala atsiskleidžia tik po daugelio metų. Gydytojas psichiatras Jaunius Urbutis jau dešimtmetį dirba su priklausomybe žalingiems įpročiams turinčiais pacientais ir pastebi, kad šiuo metu ypač padaugėjo žmonių, ieškančių pagalbos.

„Alkoholis puikiai tirpdo problemas, po to tirpdo santykius, darbus, šeimas… Tačiau tokia „pagalba“ yra apgaulinga ir momentinė. Kita priklausomybė – rūkymas. Jo pasekmės slepiasi kardiologijoje, širdies ir kraujagyslių ligose, galūnių amputacijose, taip pat plaučių ligose bei onkologijoje. Visi žinome, kad tai labai didelio mąsto žudikas“, – laidoje tvirtins gydytojas psichiatras Jaunius Urbutis.

Nacionalinio pagalbos metantiems rūkyti ir mokymo centro Britanijoje duomenimis, be gydytojo pagalbos mesti rūkyti bando daugelis, tačiau sėkmingai atsikratyti šio įpročio pavyksta tik 5 proc. Didžioji dalis rūkančiųjų mano, kad pagrindinė bėda yra susiformavusi priklausomybė nikotinui, tačiau daug didesnis pavojus gyvybei slepiasi degančios cigaretės dūmuose.

- Reklama -

„Norint mesti rūkyti, būtinas žmogaus nusiteikimas bei motyvacija. Yra įvairių metodų, galima pasitelkti ir pakaitinę terapiją, skirti medikamentus. Dažnai vis dar tenka girdėti, kad nikotinas yra didysis blogis, tačiau tai psichoaktyvi medžiaga, kuri ir suteikia tą atsipalaidavimo jausmą, bet rūkyme blogoji dalis slypi tabako dūmuose bei dervose esančiose cheminėse medžiagose“, – laidoje teigs J. Urbutis.

Nikotinas – tai bespalvis lakus, savito kvapo skystis ir priklausomybę sukelianti medžiaga, kuri sintetinasi tabako lapuose ir kai kuriuose kituose augaluose. Pasak LR Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento, jau per pirmąsias cigaretės rūkymo sekundes nikotinas ima veikti smegenų receptorius, susijusius su malonumo pojūčio.

„Nikotinas yra vienas iš keturių biologinių grybų ir augalų, kuris turi savo vardo receptorius žmogaus organizme. Būtent jų stimuliacija ir užveda priklausomybės ratą. Neretai rūkantieji rūkymą tapatina su nikotinine priklausomybe, tačiau jeigu būtų taip, žmonės stovėtų ne prie tabako kioskų, bet prie vaistinių ir pirktų nikotino pleistrus. Nikotinas yra tik viena iš medžiagų, formuojančių rūkymo priklausomybę, bet yra ir dar viena medžiaga, kuri išsiskiria tabakui degant, tai yra acto rūgšties aldehidas“, – tvirtins Respublikinės Vilniaus universitetinės ligoninės Toksikologijos centro vadovas, Klinikinės toksikologijos gydytoja ir gydytojas anesteziologas reanimatologas dr. Robertas Badaras.

Yra įvairiausių būdų, kaip mesti rūkyti, tačiau ne visiems pavyksta. Psichiatras J. Urbutis pataria, net ir sunkiausiu periodu, nenuleisti rankų ir jeigu nepavyksta 100 proc. atsisakyti žalingojo įpročio, įvertinti mažiau žalingus to įpročio vartojimo būdus.

„Kalbant su pacientais apie priklausomybę rūkymui, nemaža dalis jų, nors ir išbandę įvairius metodus, patiria atkryčius. Tokiu atveju kartais tenka su žmonėmis kalbėti ir apie tam tikrus metodus, kuriuos galima vadinti žalos mažinimu. Kiek man teko domėtis, jau yra tokių alternatyvių produktų, kurie taipogi yra žalingi, tačiau yra įrodymų, kad jų, sukeliama žala yra mažesnė. Tai yra nauja ir ateityje, tikiuosi, gausime daugiau duomenų apie tai, tačiau, kaip variantas, kai žmogui nebepadeda jokie kiti rūkymo metimo būdai, vertas apie tai pagalvoti“, – teigs J. Urbutis.

„AstraZeneca“ vakcina – ar iš tiesų rizika tokia didelė?

Pranešimai apie „AstraZeneca“ vakcinos nuo COVID-19 viruso galimai sukeltu trombozės atvejus įbaimino ne vieną šalies gyventoją. Tačiau medikai sako, kad nustatyta rizika – itin menka ir jos sureikšminti nereikėtų. Europos vaistų agentūros saugumo komitetas priėmė išvadą, jog neįprasti kraujo krešuliai turėtų būti įvardinti kaip labai retas šios vakcinos šalutinis poveikis.

„Rizika patirti trombozę, susijusią su šia vakcina, yra nykstamai mažai. Kita vertus, trombozę toli gražu sukelia ne tik vakcina – šią ligą gali išprovokuoti rūkymas, geriamieji kontraceptikai, aterosklerozė, cholesterolio perteklius, alkoholio vartojimas, cukraligė. Yra daugybė priežasčių, kurias turime valdyti, jog nuveiktume didelius darbus trombozės profilaktikai. O vakcina, šioje situacijoje, yra mūsų išsigelbėjimas, stabdant pandemiją“, – laidoje tvirtins Lietuvos insulto asociacijos prezidentas, VU MF klinikinės medicinos instituto direktorius prof. Dalius Jatužis.

Šlapimo nelaikymas – ne priežastis nustoti keliauti

Susidūręs su šlapimo nelaikymo problema, žmogus iš pradžių jį priima kaip laikiną nepatogumą, tačiau pamažu šis negalavimas ima vis stipriau trikdyti kasdienybę. Ypač daug streso patiria žmonės iki tol mėgę aktyvų gyvenimo būdą, sportuoti bei keliauti. Turintiems šlapimo nelaikymo problemų, saugiai judėti leis puikios pagalbininkės – sauskelnės kelnaitės. Vienos tokių yra „Abena“, kurios diskretiškos, nešiugžda ir praktiškai yra nepastebimos. Taip pat yra ir anatominiai šlapimą sugeriantys įklotai, savo savybėmis prilygstantys klasikinėms sauskelnėms, tačiau yra patogesni nešiojimui.

„Užsienio senjorai be galo mėgsta keliauti, ko nepasakyčiau apie lietuvius. Visada paraginus vyresnio amžiaus žmones keliauti, jie man atsako, kad juos stabdo šlapimo nelaikymo problemos. Tačiau medicinos pramonė šiai dienai yra sukūrusi įvairiausių priemonių: įklotų, kelnaičių, sauskelnių. Kelionės metu galima sustoti degalinėse, kuriose yra patogūs, švarūs, komfortabilūs tualetai. Viskas yra apgalvota ir nereikia to bijoti“, – laidoje pasakos gidė, kelionių grupių vadovė Margarita Gruodienė.

Naujos chirurginės galimybės, pasitelkiant laparoskopiją

Vėžiu sergantys pacientai susiduria su daugybe problemų. Viena jų – dėl ilgo ir sunkaus gydymo, onkologiniai pacientai rizikuoja netekti darbo, išauga pavojus patirti socialinę atskirtį. Siekiant pagerinti gydymo efektyvumą, VUL Santarų klinikų specialistai kartu su partneriais iš Baltarusijos dalyvauja Europos Sąjungos finansuojamame projekte „Onkologinėmis ligomis sergančiųjų asmenų socialinės atskirties mažinimas bei gyvenimo kokybės gerinimas Vilniaus ir Gardino regionuose“. Šio projekto metu abiejų šalių medicinos atstovai dalinasi patirtimi, o įsigyta naujos kartos įranga leidžia atrinkti minimaliai invazines procedūras.

„Šiandien laparoskopinėms operacijoms yra beveik išnykusios ribos. Ginekologijoje praktiškai visos operacijos gali būti atliekamos šiuo būdu, išskyrus išplitusio kiaušidžių vėžio atveju. Kalbant apie gimdos kūno vėžį, 99 proc. operacijų yra atliekama laparoskopiškai. Tai sutrumpina pacientų gulėjimo laiką, sumažina operacijų traumatiškumą“, – laidoje pasakos VUL Santarų klinikų Akušerijos ir ginekologijos centro Ginekologijos skyriaus vedėjas, gydytojas akušeris ginekologas dr. Vilius Rudaitis.

Rubrikoje „Ačiū, daktare“ – padėka širdies chirurgijos Lietuvoje pradininkui

Balandžio 15-ą dieną Lietuvos medicinos korifėjui, širdies chirurgijos pradininkui prof. Algimantui Jonui Marcinkevičiui būtų sukakę 100 metų. Širdies chirurgija buvo pati vėliausia chirurginė specialybė, nes širdies sustabdymas yra pavojingas žmogaus gyvybei, tačiau Lietuvoje moderniąją atviros širdies chirurgiją prof. A. J. Marcinkevičius pradėjo plėtoti dar praėjusio amžiaus septinto dešimtmečio pradžioje.

„Jis kėlė vis naujas idėjas ir siekė progreso. Visi profesoriaus darbai – širdies chirurgijos progresas, sukurtas iš nieko, kuris be galo suklestėjo Lietuvai atgavus nepriklausomybę. Profesoriaus dėka šiandien šalis turi labai modernią širdies chirurgiją“, – gražiais žodžiais apie kolegą atsilieps širdies chirurgas akademikas Vytautas Jonas Sirvydis.

Devintąjį sezoną medicinos laida „Sveikatos medis“ pradėjo atsinaujinusi – prie ilgametės laidos vedėjos, gydytojos Irenos Pivoriūnienės prisijungė veikli ir aktyvi mama, iniciatyvos „60+“ įkūrėja Laura Balčiūtė. Ilgametė medicinos laida ir toliau džiugina žiūrovus nuoširdžiomis ir jautriomis padėkomis gydytojams tiesiai iš pacientų lūpų, dalina naudingus patarimus, kaip užkirsti kelią klastingoms ligoms, pažindina su naujausiais pasiekimais medicinoje ir atsako į visiems rūpimus klausimus apie sveikatą.

„Sveikatos medis“ – tai laida, nestokojanti svarbiausių medicinos aktualijų bei patarimų, jautrių ir abejingų nepaliekančių gyvenimiškų istorijų tiek iš gydytojų, tiek iš pacientų lūpų.

Medicinos laida „Sveikatos medis“, kurioje susivienijo ilgametė gydytojos Irenos Pivoriūnienės patirtis ir prodiuserės, laidų kūrėjos Vaidos Skaisgirės jaunatviškas veržlumas – NAUJU LAIKU – sekmadieniais, 12 val. per TV8!

Auksė Šapelytė
TV TOPAS
Projektų koordinatorė

spot_img

Astrologinė prognozė gegužės 13-ajai, pirmadieniui

AVINAS. Nors jums norėsis ramybės, artimieji reikalaus daugiau dėmesio. Pasistenkite juos išklausyti. Tai gali suteikti lengvą susitaikymą, jeigu kilo problemų asmeniniuose santykiuose. JAUTIS. Šiandien jums seksis užsiimti protine veikla, organizuoti renginius ar pan. Jei užplūs...

Astrologinė prognozė gegužės 12-ajai, sekmadieniui

AVINAS. Geriausiai šiandien seksis bendrauti su artimais žmonėmis įprastoje aplinkoje. Galite surengti namuose ar sodyboje nedidelę gurmanišką puotą savo artimiesiems, vaikams. JAUTIS. Neatsisakykite gauto pakvietimo, pasiūlymo apsilankyti pas draugus, kaimynus ar gimines. Jūs tikrai labai...

Astrologinė prognozė gegužės 11-ajai, šeštadieniui

AVINAS. Nederėtų rizikuoti nei reputacija, nei pinigais, kad ir kaip viliojamai nuskambėtų avantiūristinis pasiūlymas. Reformas namų ūkyje, asmeniniame gyvenime reikia vykdyti apgalvotai, tariantis bei derinant interesus su šeimos nariais. JAUTIS. Regis, neišvengsite nesusipratimų. Jūsų požiūris...

Astrologinė prognozė kitai savaitei

Astrologinė prognozė kitai savaitei, gegužės 13–19 dienoms. AVINAS Savaitės pradžia provokuos avantiūroms, rizikai, tiek susijusiai su meile, tiek su pirkimais-pardavimais bei verslais. Gali būti smagu, o gal šį kartą avantiūrizmas išeis ir į naudą. Seksis visuomeninėje...

Įsigiję pigiau vištienos „Rimi“, pasiruošite kepsnelių „Eurovizijos“ vakarui: pirštus apsilaižys visa draugų kompanija

Šeštadienį lauksite svečių „Eurovizijos“ vakarui ir nežinote, ką greitai, skaniai bei pigiai paruošti? Pamarinavę vištienos šlauneles su citrinos žievele, aromatingais kepsneliais mėgausitės vos po pusvalandžio. Šis patiekalas atsieis itin pigiai: ingredientų sąrašas trumpas, paruošimas...

Šeimos gydytoja papasakojo, kokių klaidų nedaryti, norint sėkmingai mesti svorį

Sparčiai šylant, orams nemaža dalis žmonių pradeda intensyviai ruoštis vasaros sezonui ir daugiau dėmesio skiria savo kūno linijoms. Tiesa, net pradėjus aktyviau sportuoti ir riboti tam tikrų maisto produktų kiekį, ne visada gali pavykti...

Pristatė Lietuvoje kelionę pradėjusį vėžio „konsultacijų kabinetą“: net 40 proc. vėžio atvejų galima išvengti

Onkologinių susirgimų tikimybė visuomenę vis dar itin gąsdina, o apie prevencines programas ir šiuolaikinį gydymą gyventojai žino nepakankamai. Todėl Europos Sąjungos (ES) kovos su vėžiu misijos turas pradėjo kelionę Vilniuje – „konsultacijų kabinete“ žiniomis...

Spalvomis, kvapais ir skoniais užburiantis Tunisas – dykumų oazės ir balto smėlio paplūdimiai nukels...

Krištolo skaidrumo Viduržemio jūros skalaujami ir palmėmis nusėti balto smėlio paplūdimiai ne vieną keliautoją atvilioja į egzotiškąjį Tunisą, kone kiekviename žingsnyje stebinantį ryškiais kontrastais. Afrikos spalvų, kvapų bei skonių pripildytos kelionės akimirkos dar ilgai...

ORAI: Penktadienio dieną daug kur palis, vyraus nedidelis lietus

Penktadienio dieną daug kur palis, vyraus nedidelis lietus. Vėjas vakarų, šiaurės vakarų, 8–13 m/s. Aukščiausia temperatūra 11–16 laipsnių šilumos. Šeštadienį lietaus tikimybė maža. Vėjas šiaurės vakarų, šiaurės, naktį 5–10 m/s, dieną 8–13 m/s. Temperatūra naktį...

Gegužės 10-oji: vardadieniai, astrologija, dienos INFO (Buhalterių diena)

Gegužės 10-oji – Buhalterių diena. Gegužės dešimtoji, penktadienis – 130-oji metų diena (penktoji 19-osios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka 234 dienos. Savo vardadienius šiandien švenčia Bertolda, Bertoldas, Putinas, Sangailė, Viktorina; rytoj: Dalius, Mamerta, Mamertas, Mamertina,...

Astrologinė prognozė gegužės 10-ajai, penktadieniui

AVINAS. Šiandien nemažai bendrausite, tačiau kai kurie pokalbiai virs ginčais ir ims varginti. Gali atsirasti techninių, transportavimo, prekybinių rūpesčių. Viską nesunkiai sutvarkysite ir išspręsite, jei tik nesinervinsite ir nenuleisite rankų. JAUTIS. Diena bus kupina piniginių,...

Baigėsi išankstinis balsavimas prezidento rinkimuose: sulaukta beveik 170 tūkst. rinkėjų

Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) skelbia, kad, per tris išankstinio balsavimo dienas rinkdami Prezidentą ir spręsdami referendume dėl pilietybės išsaugojimo iš viso balsavo beveik 170 tūkstančių rinkėjų. Preliminariais VRK duomenimis, rinkėjų aktyvumas pasiekė 7,1 proc. nuo...

„Rimi“ naujovė taromatuose: padės neprarasti nė vieno cento už grąžintą tarą

„Rimi“ pirkėjai nuo šiol galės pasirinkti, kaip jie nori susigrąžinti pinigus už depozitinę tarą. Iki šiol sugrąžinę depozitą, pirkėjai gaudavo popierinį kvitą, kurį galėdavo išleisti apsipirkdami „Rimi“, arba susigrąžindami kvite nurodytą sumą „Rimi“ kasose....

Lietuvoje surengtos HIMARS kovinio šaudymo pratybos: paleisti šoviniai į taikinius Baltijos jūroje

Ketvirtadienio popietę prasidėjo Lietuvos ir JAV kariuomenių kovinio šaudymo pratybos „Neatidėliotinas atsakas 2024“. Jų metu į Baltijos jūrą šaudoma iš reaktyvinės salvinės ugnies sistemos HIMARS. Tokios pratybos Lietuvoje vykdomos pirmą kartą. Pratybos vyksta Kairiuose, Klaipėdoje rajone, esančiame Brigados generolo Povilo Plechavičiaus...

Klaipėdos savivaldybė prašo Aplinkos ministerijos aiškesnio statybų reglamentavimo pajūryje

Klaipėdos savivaldybė prašo Aplinkos ministerijos atkreipti dėmesį į susirūpinimą keliančias statybas rekreacinėse teritorijose pajūryje. Kaip teigia uostamiesčio savivaldybė, fiksuojami atvejai, kai be jokios projektinės dokumentacijos ir statybą leidžiančių dokumentų statomi moduliniai pastatai. Teritorijų planavimo...

Kas laimės šį savaitgalį? „Iki“ nuolaidiškėse pasiseks visiems: TOP 3 greitos idėjos užkandžiui, pietums...

Ir šeštadienį, ir sekmadienį teks rinktis, kam skirti savo balsą. Tačiau svarstyti, ką skanaus ir nebrangaus pasiruošti belaukiant rezultatų, nereikės. „Iki“ nuo ketvirtadienio kviečia į tradicines „Nuolaidiškes“ – pažėrė aibę gerų pasiūlymų ir siūlo...

ORAI: Ketvirtadienio dieną daug kur palis, vyraus nedidelis lietus

Ketvirtadienio dieną daug kur palis, vyraus nedidelis lietus. Vėjas besikeičiančios krypties, 6–11 m/s. Aukščiausia temperatūra 8–13, Pietvakarių Lietuvoje kai kur 14–16 laipsnių šilumos. Penktadienį daug kur palis, dieną vyraus nedidelis lietus. Vėjas naktį pietvakarių, vakarų,...

Gegužės 9-oji: vardadieniai, astrologija, dienos INFO (Šeštinės)

Gegužės 9-oji – Europos diena; Šeštinės. Gegužės devintoji, ketvirtadienis – 129-oji metų diena (ketvirtoji 19-osios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka 235 dienos. Savo vardadienius šiandien švenčia Austė, Austėja, Eda, Edita, Grigalius, Mintgailas, Mintgailė, Pominas,...

Astrologinė prognozė gegužės 9-ajai, ketvirtadieniui

AVINAS. Patirsite daug įspūdžių, jei būsite įvykių sūkuryje, viskuo domėsitės, aktyviai bendrausite. Gali būti, kad teks duoti ar imti interviu, arba kitaip viešai išreikšti tam tikrą savo nuomonę. JAUTIS. Šiandien jums labiausiai norėsis paprastų žemiškų...

„Rimi“ įsigykite pistacijų pigiau: šis sveikatai palankus užkandis tiks „Eurovizijos“ vakarėliui (receptas)

Riešutus dažniau prisimename žiemą, tačiau tai puikus užkandis visais metų laikais. Sveikatai palankios mitybos konsultantė, gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienė teigia, kad riešutai turi daug naudingų medžiagų, o juose esantys augaliniai steroliai mažina blogojo...

„Iki“ klientų valdybos narių grilio atradimai: kas labiausiai nustebino?

Didelio susidomėjimo sulaukusi naujoji „Iki“ iniciatyva – „Iki“ klientų valdyba – įgauna pagreitį. Susirinkę į pirmąjį posėdį, dešimt jos narių ne tik aptarė būsimą veiklą, bet ir nuveikė pirmąjį darbą, kurio rezultatai bus naudingi...

Gegužės 8-oji: vardadieniai, astrologija, dienos INFO (Šv. Stanislovas, Cibulinis)

Gegužės 8-oji – Tarptautinė raudonojo kryžiaus diena; Šv. Stanislovas, Cibulinis; Lietuvos muitinės įkūrimo diena; Antrojo pasaulinio karo aukų atminimo diena; Pasaulinė orientavimosi sporto diena. Gegužės aštuntoji, trečiadienis – 128-oji metų diena (trečioji 19-osios metų savaitės...
spot_img
spot_img
spot_img